Co musisz mieć ze sobą przychodząc do szpitala na zabieg bariatryczny?

  • skierowanie od lekarza rodzinnego z dopiskiem "do chirurgicznego leczenia otyłości" oznaczone kodem E66.0 (skierowanie do Oddziału Chirurgicznego, a NIE do poradni)
  • wszystkie zalecone na wstępnej wizycie badania i konsultacje
  • dokumentacja medyczna z dotychczasowego leczenia: pobyty w szpitalu, operacje, wypisy
  • informacja o przyjmowanych lekach i chorobach przelwekłych
  • oznaczona grupa krwi (dwa druki- orygniał i potwierdzenie)
  • POŃCZOCHY UCISKOWE- w ramach profilaktyki przeciwzakrzepowej i przeciwzatorowej zalecamy użycie pończoch uciskowych- udowych, w II (drugiej) klasie ucisku. Pończochy są dostępne w szpitalnym sklepiku zaopatrzenia medycznego.
  • Leki przyjmowane na stałe należy zabrać ze sobą

Jeżeli przyjmujesz doustne leki przeciwkrzepliwe, upośledzające krzepnięcie lub przeciwpłytkowe typu ACARD, POLOCARD, ASPIRYNA, TICLOPIDYNA, ACLOTIN, IFAPIDIN, WARFIN, SINTROM, PRADAXA, XARELTO, CLOPIDOGREL, ACENOKUMAROL- należy tego typu leki odstawić lub zamienić na Heprayny Drobnocząsteczkowe w postaci wstrzyknięć podskórnych na minimum 7-10 dni przed wyznaczoną datą zabiegu bariatrycznego. Dokonaj tego TYLKO pod kontrolą swojego lekarza rodzinnego lub kardiologa.

W przypadku przeziębienia, infekcji lub przyjmowania antybiotyku na mniej niż 6 tygodni przed zabiegiem skontaktuj się pilnie z lekarzami naszej Kliniki celem ustalenia dalszego postępowania.

 

Dieta płynna przed zabiegiem bariatrycznym

 

Zalecamy aby na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem operacyjnym przejść na całkowicie płynną dietę zawierającą 800-1000 kalorii dziennie. Dieta taka powoduje szybki spadek wagi oraz skutecznie zmniejsza rozmiar twojej wątroby. To sprawi że sam zabieg będzie łatwiejszy do przeprowadzenia dla chirurga a tym samym będzie bezpieczniejszy dla Ciebie.

Podstawą diety przed operacją powinno być mleko lub dietetyczne preparaty bazujące na mleku (np. SlimFast®). Pamiętaj o zapewnieniu dziennego zapotrzebowania na proteiny (60g/dziennie) i płyny (co najmniej 1500ml/dziennie). Jeśli chorujesz na cukrzycę i przyjmujesz z tego powodu leki lub insulinę powinieneś skonsultować się wcześniej z lekarzem leczącym. Nie zapomnij o ścisłym monitorowaniu poziomu cukru w tym okresie bowiem podczas diety poziom cukru we krwi może się znacznie wahać.

W wyznaczonym dniu (data przyjęcia) należy zgłosić się do Planowej Izby Przyjęć Szpitala Miejskiego w Olsztynie- parter, przy wjeździe dla karetek pogotowia wraz z kompletem dokumentów o godz 8.00-9.00. W tym dniu należy być na czczo. Zabieg będzie wykonany dnia następnego.

W razie pytań prosimy o kontakt z zespołem lekarzy Kliniki 

89-53 26 220