Rodzaje zabiegów chirurgicznego leczenia otylosci

 

Od momentu wprowadzenia do medycyny chirurgicznych zabiegów leczenia otyłości około 40 lat temu opracowano kilkanaście różnych metod operacyjnych. Niektóre z nich nie są już wykonywane ze względu na niezadowalające wyniki (np. opaska żołądkowa) niektóre są dopiero w fazie testów i eksperymentów. Są też metody które przez lata potwierdziły swoją skuteczność i takie właśnie wykonujemy w naszej Klinice. 

Schemat wykonania i działania zabiegów bariatrycznych możecie obejrzeć:

Sleeve resection

www.youtube.com/watch

Mini gastric by-pass (one anastomosis gastric by-pass)

www.youtube.com/watch


Mankietowa resekcja żołądka (ang. Sleeve resection)

Laparoskopowa mankietowa resekcja żołądka (znana także jako rękawowa resekcja żołądka) jest obecnie najczęściej wykonywanym zabiegiem bariatrycznym na świecie. Operacja polega na usunięciu około 80-90% części żołądka wytwarzając wąski „rękaw” nowego żołądka o pojemności zmniejszonej o 90%. Oprócz zmniejszenia objętości żołądka, przyspiesza się również przechodzenie pokarmu do dalszych części przewodu pokarmowego i zmienia się wydzielanie hormonów uczestniczących w regulacji mechanizmu głód-sytość. Rezultatem zabiegu jest redukcja masy ciała średnio o 60-66% nadwagi.

Wyłączenie żołądkowe ( ang. Gastric Bypass)

Operacja gastric bypass jest stosowana z powodzeniem od ponad 30 lat. Polega na wytworzeniu z górnej części żołądka małego zbiornika do którego doszywa się jelito cienkie. W rezultacie pokarm przechodzi jedynie przez przełyk, niewielki zbiornik żołądka oraz dalszy odcinek jelita cienkiego omijając większą część żołądka, dwunastnicę i pierwsze 150cm jelita cienkiego. Efektem zabiegu są zmiany metaboliczne i hormonalne prowadzące do redukcji masy ciała.

 

 

 

Obecnie istnieją dwie możliwości wykonania operacji wyłączenia żołądkowego:

  • Roux-en-Y Gastric Bypass (RYGBP) – klasyczna metoda wymagająca wytworzenia dwóch zespoleń na przewodzie pokarmowym.
  • One anastomosis gastric bypass OAGB= Mini Gastric Bypass (MGB) – metoda uproszczona wymagająca wytworzenia jednego zespolenia jelitowo żołądkowego. Szeroko stosowana od kilku lat, o skuteczności porównywalnej do metody klasycznej.