Aktualności Kliniki z roku 2015

 


4-6 grudnia 2015

W dniach 4-5-6.12.2015 w Hotelu Galery 69 w Dorotowie odbył się pierwszy z cyklu Obiadów Czwartkowych. Idea tego spotkania nawiązuje oczywiście do słynnych Obiadów Czwartkowych Króla Stasia z udziałem Biskupa Warmińskiego Ignacego Krasickiego. Celem spotkań jest prowadzenie dyskusji na różne, nie tylko medyczne tematy, ale głównie o problemach nurtujących środowisko Chirurgów Polskich. W spotkaniu uczestniczyło wielu znakomitych gości z małżonkami. W spotkaniu uczestniczyli między innymi profesorowie Krzysztof Paśnik z Warszawy -Prezes Elekt Towarzystwa Chirurgów Polskich, Wojciech Witkiewicz z Wrocławia-Past Prezes TChP, Wiesław Tarnowski z CMKP, Wojciech Lisik z Warszawy, Wojciech Makarewicz z Gdańska, Krzysztof Zinkiewicz z Lublina, Jacek Sobecki z Warszawy, Rafał Paluszkiewicz z Warszawy oraz Maciej Michalik z Olsztyna a także Wojciech Tołwiński z Hajnówki i Maciej Matłok z Krakowa. W spotkaniu udział wzięła także Pani Anna Janczewska –Radwan. Gościem specjalnym Konferencji był Prof. Jacek Hołówka – filozof i etyk z Warszawy. W trakcie spotkania wygłoszono cztery wykłady, które stały się punktem wyjścia do bardzo ciekawej dyskusji:

 „Odczytywać znaki czasu” – Maciej Michalik

„Kultura i cywilizacja Arabów w nawiązaniu do problemu uchodźców” – Krzysztof Zinkiewicz

„System ordynatorski czy system konsultancki”- Krzysztof Zinkiewicz

„Terapia uporczywa” – Jacek Hołówka

W drugim dniu spotkania odbyła się dyskusja na temat wyceny procedur w chirurgii metabolicznej z udziałem zaproszonych specjalistów w tej dziedzinie.

Spotkanie uświetnił znakomitym występem Teatrzyk Piosenki Kabaretowej „Czyści jak Łza”.

 

Spotkania będą kontynuowane a uczestnicy wyrazili wolę by odbywały się one stale na Warmii i tym samym miejscu.


13 listopada 2015

Odbyło się II spotkanie Grupy Wsparcia Bariatrycznego przy Klinice Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej MSZ w Olsztynie. W spotkaniu wzięli udzial pacjenci po zabiegach ChLO wykonanych w Naszej Klinice oraz chorzy, którzy dopiero są przed zabiegiem. Tym razem gościliśmy Panią Psycholog, ktora opowiedziała o aspektach psychologicznych związanych z operacjami bariatrycznymi i procesem chudnięcia. Gratuluję uczestnikom i Życzę dalszych sukcesów. Kolejne spotkanie już w styczniu 2016 roku.


26-27 października 2015

Przemysław Rymkiewicz i Krzysztof Gajewski wzięli udział w "7th Homerton Bariatric Surgery Training Course"- programie szkoleniowym zorganizowanym przez Homerton University Hospital, Londyn, UK. Kurs był dwudniowym spotkaniem ukazującym organizację pracy jednego z większym ośrodków chirurgii metabolicznej w Anglii. Odbyły się wykłady oraz operacje pokazow z zakresu chirurgii metabolicznej. 


16-17 października 2015

Maciej Michalik i Paweł Lech wzięli udział w III edycji Konferencji "Bezpieczeństwo w Chirurgii Bariatrycznej" organizowanej jak co roku przez zespół chirurgów pod kierownictwem dr Tomasza Lewandowskiego (Ełk). Spotkanie było wyśmienitą okazją wymiany poglądów i dyskusji chirurgów zajmujących się w naszym kraju chirurgią metaboliczną. tematem przewodnim spotkania była trudna sytuacja bariatrii w Polsce, problem kwalifikacji i rozliczania zabiegów, próba stworzenia rekomendacji i wytycznych oraz "hot topic" ostatnich lat: chirurgia metaboliczna dzieci i młodzieży. Spotkanie odbyło sie w urokliwym Siedlisku Morena (Jeziorowskie k/Ełku)
8-9 października 2015

Gościem naszej Kliniki był w tych dniach Michał Chudy, Consultant General and Laparoscopic Surgeon, Ayr Hospital, Ayr, Scottland. Nasz rodak zajmuje się chirurgia minimlanie inwazyjną, w szczególności zabiegami naprawczymi przepuklin pachwinowych. Poprowadził on 2-dniowe warsztaty "TEP hernia surgery". Wykonał 4 zabiegi w technice TEP u pacjentów z objawowymi przepuklinami pachwinowymi. Wszystkie zabiegi odbyły się bez komplikacji. W warsztatach wzięli udział chirurdzy z regionu Warmii i Mazur.
październik 2015

W najnowszym numerze "Videosurgery" ukazał się artyukuł któego autorem jest Maciej Michalik. Link do artykułu: http://www.termedia.pl/A-numerical-scale-to-assess-the-outcomes-of-metabolic-bariatric-surgery-NOMS-,42,25759,0,1.html


1-4 października 2015

W Ustce odbyło się Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe "XII Usteckie Dni Onkologiczne". Maciej Michalik wygłosił w sesji poświęconej wielospecjalistycznej współpracy przy operacjach bariatrycznych wykład "Metaboliczne aspekty operacji  bariatrycznych"

XII Usteckie Dni Onkologiczne


02 października 2015

Rozmowa na temat otyłości patologicznej "Otyli żyją krócej"

https://youtu.be/iEgUloPcBLI


28-30września 2015

Maciej Michalik i Paweł Lech wzięli udział w "3rd World Congress On Interventional Therapies For Type 2 Diabetes" and "2nd Diabetes Surgery Summit DSS-II" w Londynie, UK. Kongres był multidyscyplinarnym spotkaniem skupionym na chirurgicznym leczeniu cukrzycy typu 2- choroby uznanej obok otyłości za epidemię XXI wieku. Zabiegowe leczenie chorób metabolicznych, w tym przede wszystkim zaburzeń przemiany glukozy jest w chwili obecnej uznaną w Świecie metodą skutecznej terapii tej przewlekłej ismiertelnej choroby.


 

25-26 września 2015

W Dorotowie k/Olsztyna odbyło się spotkanie "Chirurgia bariatryczna i metaboliczna w Polsce. I co dalej?" Gościliśmy chirurgów zajmujących się wyłącznie chirurgią metaboliczną i bariatryczną. Spotkanie było okazją do dyskusji oraz zaplanowania kilku projektów badawczych i rozszerzenia działalności Sekcji Bariatrycznej TChP. 

16-18 września 2015

Piotr Firkowski i Kacper Kociszewski wzięli udział w "4th Vivano NPWT Congress" (Negative Pressure Wound Therapy). Spotkanie ekspertów ds leczenia podciśnieniem odbyło się w Stuttgarcie, Niemcy. Leczenie ran przewlekłych i ran trudno gojących się przy użyciu systemu VAC jest w naszej Klinice stosowane przez kolegów z powodzeniem od dłuższego czasu.


9-12 września 2015

W Lublinie 9-12 września 2015 roku odbył się 67. Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich, który przypada w okolicznościach szczególnych, jakim jest Jubileusz 125 - lecia istnienia Towarzystwa. Kongres TChP tradycyjnie stanowi międzynarodowe forum wymiany poglądów naukowych, jest znakomitą okazją do dyskusji na interesujące problemy kliniczne, ważne w codziennej praktyce w zakresie chirurgii.

W spotkaniu wzięli udział Maciej Michalik, Tomasz Szewczyk, Michał Zdrojewski, Paweł Lech, Anna Wojdyła, Sławomir Saluk, Beata Zalewska, Krzystzof Gajewski.

Dr hab. n. med. Maciej Michalik, prof. UWM - Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej - przewodniczył Sesji wideochirurgicznej 1., na której wygłosił wykład "Seria powikłań w chirurgii minimalnie inwazyjnej".

W czasie Sesji wideochirurgicznej 2. Prof. Maciej Michalik udzielił wykładu "Współczesne drogi dostępu do narządu chorego w jamie brzusznej", natomiast w trakcie Sesji "Jak ja to robię – problemy, jakie można napotkać w czasie operacji" wygłosił wykład "Rękawowa resekcja żołądka – sleeve gastrectomy". 


26-29 sierpnia 2015

W Wiedniu (Austria) odbył się jubileuszowy 20sty kongres IFSO (International Federation for the Surgery of Obesity and Metabolic Disorders)- największy i najliczniej oblegany na Świecie zjazd poświęcony chirrugii metabolicznej i bariatrycznej. W spotkaniu uczestniczył wraz z silną grupą polskich chirurgów Paweł Lech.

czerwiec 2015

Miło nam poinformować, iż Kierownik Katedry Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej - dr hab. n. med. Maciej Michalik, prof. UWM - w dniu 31.07.2015 na podstawie art. 16u ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1996r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tekst jedn. Dz. U. z 2015r., poz. 464, z późn. zm.)  został powołany na Członka Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w dziedzinie Chirurgia ogólna.


maj 2015

Miło nam poinformować, iż Kierownik Katedry Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej - dr hab. n. med. Maciej Michalik, prof. UWM - w dniu 21.05.2015 na VII Międzynarodowej Konferencji Matabolicznej został wybrany Prezesem Sekcji Chirurgii Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich na kadencję 2015-2017.


maj 2015

14.05.2015 roku w Olsztynie odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Dr n. med. Andrzeja Lehmanna pt. "Ocena stanu odżywienia pacjentów zakwalifikowanych do chirurgicznego leczenia otyłości oraz wynikające z tego konsekwencje".

Promotorem ww. rozprawy doktorskiej jest Dr hab. n. med. Maciej Michalik, prof. UWM.


marzec 2015

 W dniach: 19-20.03.2015, 23-24.04.2015, 14-15.05.2015, 11-12.06.2015 odbyły się warsztaty chirurgii małoinwazyjnej w Aesculap Akademii w Nowym Tomyślu.

Kierownikami naukowymi oraz wykładowcami byli:

Prof. Maciej Michalik - UWM Olsztyn

Prof. Marek Jackowski - CM UMK Toruń

Prof. Wiesław Tarnowski - CMKP Warszawa

Prof. Krzysztof Paśnik - WIM Warszawa


 luty 2015

19.02.2015 roku w Olsztynie odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Dr n. med. Agaty Frask pt. "Leczenie chirurgiczne otyłości metodą resekcji rękawowej żołądka (sleeve resection): ocena ryzyka i wczesne monitorowanie powikłań u pacjentów na podstawie wybranych parametrów laboratoryjnych i badań obrazowych".

Promotorem ww. rozprawy doktorskiej jest Dr hab. n. med. Maciej Michalik, prof. UWM.